Evropska komisija usklajuje dejavnosti EMN. V okviru tega predseduje usmerjevalnemu odboru, ki podaja strateške smernice glede delovanja EMN. Pomoč in podporo Evropski komisiji in Evropski migracijski mreži nudi, na javnem razpisu izbrano podjetje t.i. Podporna služba. V organizacijski strukturi Evropske komisije EMN spada v Generalni direktorat za migracije in notranje zadeve, Direktorat za nadzor in situacijski pregled (HOME F).
Z namenom zagotavljanja najnovejših, zanesljivih ter primerljivih informacij o migracijah in mednarodni zaščiti, EMN pripravlja naslednje izdelke:
- Študije, ki so pripravljene preko primerjalne analize držav in tako zajemajo glavne trende in analize zakonodajnih ureditev ter praks o migracijski tematiki, ki jo posamezna študija obravnava.
- Informatorji, v katerih so predstavljeni rezultati analiz in izsledkov, pridobljenih preko različnih EMN dokumentov (npr. Ad hoc poizvedbe).
- Četrtletna poročila o napredku na področju migracij in azila v EU ter v posamezni državi članici.
- Letna poročila za področja migracij in azila, v katerih se predstavi napredek v politikah in novosti na področju zakonodaje ter rezultate javnih debat v državah članicah. Priloga letnemu poročilu je statistično poročilo.
- Informativni list o državi, ki podaja povzetek razvojnih mejnikov na področju migracij in azila v Sloveniji.
Vsi dokumenti so redno objavljeni tako na nacionalni kot na uradni spletni strani Evropske komisije – EMN.