• Tip publikacije

  • Tematski sklop

  • Tip publikacije

  • Tematski sklop

thumbnail of EMN – Združitev družine za upravičence do mednarodne zaščite – maj 202

Združitev družine za upravičence do mednarodne zaščite

Ta informator ponuja temeljit pregled zakonodaje in praks v državah članicah EMN in državah opazovalkah. Posebej obravnava postopke, ki veljajo za vložitev prošnje za združitev družine, in njihov razvoj ob upoštevanju nedavne (od leta 2017) sodne prakse Sodišča Evropske unije (SEU) in po potrebi Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP). V informatorju so poudarjeni splošni postopek združitve družine, potrebna dokumentarna dokazila ter združitev družine s polnoletnimi otroki ali za polnoletne otroke. Obravnava tudi različne prakse med mladoletnimi in posebnimi primeri vzdrževanih odraslih otrok. Razlike se pojavijo zlasti pri merilih za upravičenost in postopkih obravnavanja prošenj. To vključuje države, za katere…

Več

Dostop do samostojne nastanitve v okviru mednarodne zaščite

Informator o dostopu do samostojne nastanitve v okviru mednarodne zaščite obravnava dinamiko zagotavljanja samostojne nastanitve za upravičence in prosilce za mednarodno zaščito. Ta informator razkriva izzive, s katerimi se soočajo ti posamezniki, in zagotavlja pregled različnih pristopov in strategij, ki jih uporabljajo države članice EMN in Srbija, da bi podprle njihov dostop do samostojnega stanovanja. Ugotovitve informatorja poudarjajo ovire, s katerimi se srečujejo prosilci in upravičenci do mednarodne zaščite, vključno z vsesplošnim pomanjkanjem stanovanj in posledično zvišanjem cen stanovanj, dolgimi čakalnimi vrstami v sektorju socialnih najemnih stanovanj ter diskriminacijo na zasebnem stanovanjskem trgu. Jezikovne ovire in upravne ovire še povečujejo…

Več
thumbnail of EMN_INFORM_Digitalisation_190324_FINAL

Digitaliziranje izdanih osebnih dokumentov in dovoljenj za prebivanje državljanom tretjih držav

Informator ponuja podroben pregled praks, izzivov in prednosti v državah članicah in opazovalkah EMN. Večina držav članic EMN ter Gruzija in Ukrajina trenutno izdaja fizična dovoljenja za prebivanje, ki vključujejo biometrične podatke in elektronske elemente. Predvsem Italija, Latvija, Litva in Poljska so začele izdajati izključno digitalna dovoljenja za prebivanje in osebne dokumente. Informator prikazuje motive za sprejetje izključno digitalnih dokumentov v nekaterih državah članicah in opazovalkah EMN, kjer je veliko število prihodov in prošenj za prebivanje zaradi ruske agresije v Ukrajini spodbudilo prehod na digitalne rešitve. Države, kot je Estonija, so sledile temu zgledu in digitalizirale postopek za vložitev prošnje…

Več

Vključevanje prosilcev za mednarodno zaščito na trg dela

Ta študija EMN predstavlja analizo, kako države članice EMN podpirajo vključevanje prosilcev za mednarodno zaščito na trg dela. Vključevanje na trg dela je ključni vidik vključevanja migrantov in uspešnega vključevanja v družbo. Ne le zaradi vloge, ki jo ima pri zagotavljanju ekonomske neodvisnosti, temveč tudi zato, ker vpliva na zdravje in splošno blaginjo migrantov. Pomen vključevanja migrantov na trg dela je še toliko bolj nujen glede na trenutno pomanjkanje delovne sile in znanja in spretnosti v državah članicah EMN. V obdobju od leta 2017 do 2022 je bilo več kot tri milijone prošenj za mednarodno zaščito, največ jih je bilo…

Več
thumbnail of Letno poročilo o migracijah in azilu 2022 – informator

Letno poročilo o migracijah in azilu 2022

To poročilo na podlagi prispevkov nacionalnih kontaktnih točk EMN zagotavlja celovit pregled nacionalnega razvoja na področju migracij in azila v letu 2022 v državah članicah EU, na Norveškem, v Gruziji, Republiki Moldaviji in Armeniji. Najpomembnejši dogodek, ki je zaznamoval to obdobje, je bil pritok ljudi, ki so bežali pred vojno v Ukrajini, zaradi česar je bila aktivirana direktiva o začasni zaščiti. Ta novi izziv je dopolnil že obstoječe izzive, povezane z demografijo, trgom dela in vplivom migracij na družbe držav članic. Leta 2022 se je število prošenj za azil znatno povečalo, saj je bilo vloženih približno 966 000 prošenj, kar…

Več
thumbnail of EMN – Programi preselitve, humanitarnega sprejema – oktober 2023 -1-24 strani

Informator o programih preselitve, humanitarnega sprejema in sponzorstva

Konflikti v različnih svetovnih regijah so povzročili povečanje migracijskih gibanj v sosednje države, pri čemer je bilo leta 2021 približno 72 % beguncev in prisilno razseljenih oseb nastanjenih v državah v razvoju. To je povzročilo neravnovesje med razvitimi državami in državami v razvoju, pa tudi to, da ljudje iščejo alternativna zatočišča po tveganih in neregularnih poteh. Programi preselitve, humanitarnega sprejema in sponzorstva razseljenim osebam zagotavljajo zaščito in trajnost, hkrati pa zmanjšujejo pritisk v državah prvega azila. Ti programi so tudi ključno orodje za izkazovanje globalne solidarnosti z državami, ki niso članice EU. Izraz preselitev pomeni izbiro in premestitev beguncev iz…

Več
thumbnail of EMN – Združitev družine za upravičence do mednarodne zaščite – maj 202
Združitev družine za upravičence do mednarodne zaščite

Ta informator ponuja temeljit pregled zakonodaje in praks v državah članicah EMN in državah opazovalkah. Posebej obravnava postopke, ki veljajo za vložitev prošnje za združitev družine, in njihov razvoj ob upoštevanju nedavne (od leta 2017) sodne prakse Sodišča Evropske unije (SEU) in po potrebi Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP). V informatorju so poudarjeni splošni…

Več
Dostop do samostojne nastanitve v okviru mednarodne zaščite

Informator o dostopu do samostojne nastanitve v okviru mednarodne zaščite obravnava dinamiko zagotavljanja samostojne nastanitve za upravičence in prosilce za mednarodno zaščito. Ta informator razkriva izzive, s katerimi se soočajo ti posamezniki, in zagotavlja pregled različnih pristopov in strategij, ki jih uporabljajo države članice EMN in Srbija, da bi podprle njihov dostop do samostojnega stanovanja.…

Več
thumbnail of EMN_INFORM_Digitalisation_190324_FINAL
Digitaliziranje izdanih osebnih dokumentov in dovoljenj za prebivanje državljanom tretjih držav

Informator ponuja podroben pregled praks, izzivov in prednosti v državah članicah in opazovalkah EMN. Večina držav članic EMN ter Gruzija in Ukrajina trenutno izdaja fizična dovoljenja za prebivanje, ki vključujejo biometrične podatke in elektronske elemente. Predvsem Italija, Latvija, Litva in Poljska so začele izdajati izključno digitalna dovoljenja za prebivanje in osebne dokumente. Informator prikazuje motive…

Več
Vključevanje prosilcev za mednarodno zaščito na trg dela

Ta študija EMN predstavlja analizo, kako države članice EMN podpirajo vključevanje prosilcev za mednarodno zaščito na trg dela. Vključevanje na trg dela je ključni vidik vključevanja migrantov in uspešnega vključevanja v družbo. Ne le zaradi vloge, ki jo ima pri zagotavljanju ekonomske neodvisnosti, temveč tudi zato, ker vpliva na zdravje in splošno blaginjo migrantov. Pomen…

Več
thumbnail of Letno poročilo o migracijah in azilu 2022 – informator
Letno poročilo o migracijah in azilu 2022

To poročilo na podlagi prispevkov nacionalnih kontaktnih točk EMN zagotavlja celovit pregled nacionalnega razvoja na področju migracij in azila v letu 2022 v državah članicah EU, na Norveškem, v Gruziji, Republiki Moldaviji in Armeniji. Najpomembnejši dogodek, ki je zaznamoval to obdobje, je bil pritok ljudi, ki so bežali pred vojno v Ukrajini, zaradi česar je…

Več
thumbnail of EMN – Programi preselitve, humanitarnega sprejema – oktober 2023 -1-24 strani
Informator o programih preselitve, humanitarnega sprejema in sponzorstva

Konflikti v različnih svetovnih regijah so povzročili povečanje migracijskih gibanj v sosednje države, pri čemer je bilo leta 2021 približno 72 % beguncev in prisilno razseljenih oseb nastanjenih v državah v razvoju. To je povzročilo neravnovesje med razvitimi državami in državami v razvoju, pa tudi to, da ljudje iščejo alternativna zatočišča po tveganih in neregularnih…

Več