• Tip publikacije

  • Tematski sklop

  • Tip publikacije

  • Tematski sklop

Spremljanje integracije državljanov tretjih držav

Ta skupni informator EMN-OECD predstavlja pregled nacionalnih politik in praks, namenjenih spremljanju integracije državljanov tretjih držav, ter primerja ustrezno nacionalno zakonodajo v vsaki državi članici in opazovalki EMN. Na podlagi prispevkov iz 25 držav članic in opazovalk EMN, ta informator prikazuje različne dimenzije integracije – od izobraževanja in zaposlovanja do socialne vključenosti in državljanske participacije. S primerjavo ustrezne nacionalne zakonodaje v vsaki državi članici in opazovalki EMN ta informator poudarja izzive in dobre prakse glede spremljanja integracije, s poudarkom na zakonito prebivajočih državljanih tretjih držav, vključno z upravičenci do mednarodne zaščite, vendar brez vključevanja prosilcev za azil in in zavrnjenih…

Več

Letno poročilo o migracijah in azilu 2023

Evropska migracijska mreža (EMN) je objavila svoje Letno poročilo o migracijah in azilu za leto 2023, ki je bilo objavljeno skupaj s statističnim aneksom, ki jo je pripravil Eurostat. Letno poročilo je obsežen dokument, ki povzema najpomembnejše pravne in politične razvojne dogodke ter statistične trende, ki so se zgodili v letu 2023 na ravni Evropske unije (EU), v državah članicah EMN (države članice EU, razen Danske) in državah opazovalkah, vključno z Norveško, Gruzijo, Moldavijo, Ukrajino in Srbijo ter statistične prispevke Armenije in Črne gore. Na ravni EU je bil najpomembnejši dogodek v letu 2023 politični dogovor, ki sta ga decembra…

Več

Vključevanje upravičencev do začasne zaščite iz Ukrajine na trg dela

Množični pritok ljudi, ki so bežali pred rusko agresivno vojno proti Ukrajini, je sprožil velike migracije v EU. Eurostatovi podatki kažejo, da je bilo do novembra 2023 v EU več kot 4,27 milijona oseb z začasno zaščito, pri čemer so Nemčija, Poljska in Češka sprejele približno 60 % teh oseb, pri čemer so pomemben delež predstavljale odrasle ženske. Za zagotavljanje zaščite in pomoč pri integraciji so se izvajale različne pobude EU, vključno z Direktivo o začasni zaščiti (TPD) in orodjem EU za profil znanj in spretnosti. Čeprav so bili uvedeni ukrepi, kot so poenostavljene vstopne zahteve in potrjevanje znanj in…

Več
thumbnail of EMN – Združitev družine za upravičence do mednarodne zaščite – maj 202

Združitev družine za upravičence do mednarodne zaščite

Ta informator ponuja temeljit pregled zakonodaje in praks v državah članicah EMN in državah opazovalkah. Posebej obravnava postopke, ki veljajo za vložitev prošnje za združitev družine, in njihov razvoj ob upoštevanju nedavne (od leta 2017) sodne prakse Sodišča Evropske unije (SEU) in po potrebi Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP). V informatorju so poudarjeni splošni postopek združitve družine, potrebna dokumentarna dokazila ter združitev družine s polnoletnimi otroki ali za polnoletne otroke. Obravnava tudi različne prakse med mladoletnimi in posebnimi primeri vzdrževanih odraslih otrok. Razlike se pojavijo zlasti pri merilih za upravičenost in postopkih obravnavanja prošenj. To vključuje države, za katere…

Več

Dostop do samostojne nastanitve v okviru mednarodne zaščite

Informator o dostopu do samostojne nastanitve v okviru mednarodne zaščite obravnava dinamiko zagotavljanja samostojne nastanitve za upravičence in prosilce za mednarodno zaščito. Ta informator razkriva izzive, s katerimi se soočajo ti posamezniki, in zagotavlja pregled različnih pristopov in strategij, ki jih uporabljajo države članice EMN in Srbija, da bi podprle njihov dostop do samostojnega stanovanja. Ugotovitve informatorja poudarjajo ovire, s katerimi se srečujejo prosilci in upravičenci do mednarodne zaščite, vključno z vsesplošnim pomanjkanjem stanovanj in posledično zvišanjem cen stanovanj, dolgimi čakalnimi vrstami v sektorju socialnih najemnih stanovanj ter diskriminacijo na zasebnem stanovanjskem trgu. Jezikovne ovire in upravne ovire še povečujejo…

Več
thumbnail of EMN_INFORM_Digitalisation_190324_FINAL

Digitaliziranje izdanih osebnih dokumentov in dovoljenj za prebivanje državljanom tretjih držav

Informator ponuja podroben pregled praks, izzivov in prednosti v državah članicah in opazovalkah EMN. Večina držav članic EMN ter Gruzija in Ukrajina trenutno izdaja fizična dovoljenja za prebivanje, ki vključujejo biometrične podatke in elektronske elemente. Predvsem Italija, Latvija, Litva in Poljska so začele izdajati izključno digitalna dovoljenja za prebivanje in osebne dokumente. Informator prikazuje motive za sprejetje izključno digitalnih dokumentov v nekaterih državah članicah in opazovalkah EMN, kjer je veliko število prihodov in prošenj za prebivanje zaradi ruske agresije v Ukrajini spodbudilo prehod na digitalne rešitve. Države, kot je Estonija, so sledile temu zgledu in digitalizirale postopek za vložitev prošnje…

Več
Spremljanje integracije državljanov tretjih držav

Ta skupni informator EMN-OECD predstavlja pregled nacionalnih politik in praks, namenjenih spremljanju integracije državljanov tretjih držav, ter primerja ustrezno nacionalno zakonodajo v vsaki državi članici in opazovalki EMN. Na podlagi prispevkov iz 25 držav članic in opazovalk EMN, ta informator prikazuje različne dimenzije integracije – od izobraževanja in zaposlovanja do socialne vključenosti in državljanske participacije.…

Več
Letno poročilo o migracijah in azilu 2023

Evropska migracijska mreža (EMN) je objavila svoje Letno poročilo o migracijah in azilu za leto 2023, ki je bilo objavljeno skupaj s statističnim aneksom, ki jo je pripravil Eurostat. Letno poročilo je obsežen dokument, ki povzema najpomembnejše pravne in politične razvojne dogodke ter statistične trende, ki so se zgodili v letu 2023 na ravni Evropske…

Več
thumbnail of EMN – Združitev družine za upravičence do mednarodne zaščite – maj 202
Združitev družine za upravičence do mednarodne zaščite

Ta informator ponuja temeljit pregled zakonodaje in praks v državah članicah EMN in državah opazovalkah. Posebej obravnava postopke, ki veljajo za vložitev prošnje za združitev družine, in njihov razvoj ob upoštevanju nedavne (od leta 2017) sodne prakse Sodišča Evropske unije (SEU) in po potrebi Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP). V informatorju so poudarjeni splošni…

Več
Dostop do samostojne nastanitve v okviru mednarodne zaščite

Informator o dostopu do samostojne nastanitve v okviru mednarodne zaščite obravnava dinamiko zagotavljanja samostojne nastanitve za upravičence in prosilce za mednarodno zaščito. Ta informator razkriva izzive, s katerimi se soočajo ti posamezniki, in zagotavlja pregled različnih pristopov in strategij, ki jih uporabljajo države članice EMN in Srbija, da bi podprle njihov dostop do samostojnega stanovanja.…

Več
thumbnail of EMN_INFORM_Digitalisation_190324_FINAL
Digitaliziranje izdanih osebnih dokumentov in dovoljenj za prebivanje državljanom tretjih držav

Informator ponuja podroben pregled praks, izzivov in prednosti v državah članicah in opazovalkah EMN. Večina držav članic EMN ter Gruzija in Ukrajina trenutno izdaja fizična dovoljenja za prebivanje, ki vključujejo biometrične podatke in elektronske elemente. Predvsem Italija, Latvija, Litva in Poljska so začele izdajati izključno digitalna dovoljenja za prebivanje in osebne dokumente. Informator prikazuje motive…

Več