Ta skupni informator EMN-OECD predstavlja pregled nacionalnih politik in praks, namenjenih spremljanju integracije državljanov tretjih držav, ter primerja ustrezno nacionalno zakonodajo v vsaki državi članici in opazovalki EMN. Na podlagi prispevkov iz 25 držav članic in opazovalk EMN, ta informator prikazuje različne dimenzije integracije – od izobraževanja in zaposlovanja do socialne vključenosti in državljanske participacije.
S primerjavo ustrezne nacionalne zakonodaje v vsaki državi članici in opazovalki EMN ta informator poudarja izzive in dobre prakse glede spremljanja integracije, s poudarkom na zakonito prebivajočih državljanih tretjih držav, vključno z upravičenci do mednarodne zaščite, vendar brez vključevanja prosilcev za azil in in zavrnjenih prosilcev.
EU si prizadeva integrirati vse večje število državljanov tretjih držav, ki so v letu 2022 predstavljali približno 5,3 % celotnega prebivalstva z okoli 24 milijoni državljanov tretjih držav, ki prebivajo v EU. Po podatkih Eurostata se število priseljencev iz tretjih držav, ki se preselijo v EU, nenehno povečuje. Zato je integracija državljanov tretjih držav prednostna naloga tako nacionalnih vlad kot EU kot celote.