Informator zagotavlja celovit pregled pristopov držav članic EMN in Srbije k povezavi med migracijami in razvojem na strateški in operativni ravni. Nekatere države to povezavo izvajajo prek namenskih strategij, medtem ko jo druge vključujejo v širše razvojne ali migracijske strategije. Na primer, Belgija, Nemčija, Francija in Italija imajo posebne strategije, medtem ko petnajst držav članic EMN vključuje povezave med migracijami in razvojem v svoje nacionalne strategije razvojnega sodelovanja, deset pa jih to vključuje v svoje nacionalne migracijske strategije. Ti pristopi se pogosto osredotočajo na ustvarjanje trajnostnih perspektiv v državah izvora in cilja, da bi obravnavali temeljne vzroke nezakonitih migracij, izboljšali strukture upravljanja migracij, spodbujali redne migracije in mobilnost, prostovoljno vračanje in trajnostno reintegracijo, vključevanje diaspore ter ozaveščanje o povezavi med migracijami in razvojem.

Ugotovitve informatorja so pokazale, da večina držav članic EMN spremlja izvajanje pobud na področju povezave med migracijami in razvojem prek splošnih mehanizmov, ki veljajo za vse pobude razvojnega sodelovanja in/ali migracij, vendar imajo Avstrija, Belgija, Nemčija, Francija in Nizozemska namensko oblikovane mehanizme za spremljanje in ocenjevanje svojih prispevkov na operativni in strateški ravni.

Več vidikov je bilo izpostavljenih kot primeri dobrih praks pri obravnavi povezave med migracijami in razvojem, vključno z učinkovitim usklajevanjem med ključnimi deležniki, vključevanjem migrantov, diaspore in partnerskih držav v oblikovanje in izvajanje ustreznih programov, oblikovanjem specifičnih strateških smernic/akcijskih načrtov ter ustvarjanjem kazalnikov za merjenje napredka.

Kljub tem prizadevanjem pa ostajajo izzivi, kot so težave pri usklajevanju in dostopu do financiranja.

 

thumbnail of EMN_INFORM_Migr&Dev_2024